Miretile meeldib kõige rohkem Aprill:

Estonia - dreamland with white summernights... golden fall... chrystal clear snow... blooming springmeadows... lots of fays
Ema kasvatab tütart eeskujuga, elutarkusepärleid lükitakse keele koos ja ühiselt ja mõttesünkroonis.
Tüdruk on väike naine. See on naise tuum, mille ümber hakkavad aastad põimima uusi kihte. Nagu rätsepmeister, kelle Singeri alt tulevad üha uued ja huvitavad kleidid. Ükski kleit pole sama, mis eelmine. Muutub suurus, värv, tegumood, materjal. Mõni kleit tekitab vaimustuse hüüdeid kohe uuest peast, teine saab jällegi armsaks peale mõningast kandmist, kui ilmenvad selle varjatud võlud. Mõni kleit ei saagi armsaks aga see eba-armsus on omamoodi õpetlik ja aitab järgmiste kleitide puhul vältida materjale ja vorme, mis sellele naisele ei sobi. Lihtne loogika ütleb, et mida rohkem on kogemusi erinevate kleitidega, seda väiksemaks jääb eksimise võimalus, seda kvaliteetsemaks lähevad uued valikud. Kleitide rivi elukapis kasvab koos naise küpsemisega.
Elus on hetki, kus tundub, et praegu seljas olev kleit on nii ideaalne, et mitte ei taha seda uue vastu vahetada. Sel hetkel tundub uskumatu, et saab olla veel midagi paremat. Naised, meile kõigile on tuttav tunne, et hästi-istuva väikese šiki musta kleidi vastu ei saa ükski lilleline kodune sitsikleit või pruuniruuduline (ja selga soojas hoidev) villane kostüüm. Eksole?! Ent ometi miskipärast need kleidid on maailmas olemas ja neid kantakse. Neis on oma võlu, milleni küündimiseks pole veel õige aeg ehk? Tasub oodata.
Imeline on see, et kleidirivi alguses olevad nukulikud kleidikesed ei kao kuhugi. Need jäävad meie elukappi alles. Mõnikord me võtame need kapi tagumisest nurgast välja ning silitame neid õrnalt ja nostalgiliselt. Meenutame, kui vahva oli uut taevasinist pitskaunistustega passega kleiti esimest korda selga panna. Kuidas ootasime, et ema seoks paelad tagant kenasti šleifi, et siis peegli ette keerutama minna. Ja kui suur oli kurvastus, kui soojal suvepäeval sulav Malvina jäätis sellele inetu plekirivi tegi. See oli sel hetkel maailma suurim mure. Õnneks pesi ema kleidi puhtaks ja uus päev oli jälle päikseline.
Kui sa näed enda kõrval järgmist naisehakatist, kes oma esimesi kleite kappi riputab, siis tekib eriline tunne ja vastutus. Sina saad olla see, kes seob kleidipaelu ja sa tead täpselt, kui kõvasti või lõdvalt on just see õige seong ja milline on üks korralikult säätud šleif. Sina oled see, kes peseb jäätisepleki, et uus päev saaks jälle särada. Tüdruk sinu kõrval ja sinu sees kohtuvad. Tüdruk sinust endast ei kao, see on läte, millest algas sinu jaoks KÕIK. Tüdruk sinu kõrval kannab edasi selle lätte voogusid mis siis, et sina pole veel oma voogamist lõpetanud. Tema juba õpib ja tegutseb. Ning kui hästi järele mõelda, siis juba ta salaja proovib su kingi ja kleidid on tead kui pikad...
Ta proovib sinu viimast rätsepa nõelast tulnud kleiti. Et kuidas? Väga lihtsalt, ta mängib nukkudega, ta on nukuema :) Tõneäoliselt on sinu eile küpsetatud imemaitsev lõhepirukas juba ammu ka nukkude lauale jõudnud... Või on aeg juba sealmaal, et sinu ripsmetušš saab ootamatult kiiresti otsa?
See lugu valmis koostöös ajakirja Kodu&Aed rubriigiga 'Naiselikud nõksud'. Vaata ajakirja mai numbrit.
Varakevadine aknalaua-peenar on pungil kärsitut soovi tuua rõõmus suvi kiiremini kohale. Ootuse aega täidavad keeruline valik, milliseid seemneid seekord külvata, põnevus igast tärkavast lehkesest ning taimede eest hoolitsemise rituaalid. Kui oskad märgata, siis näed selles kõiges loomise jõudu ja väge. Tillukesest vanast seemnest sünnib midagi uut ja värsket. Meis kõigis on loomise vägi ja jõud. On asju mida me tahame teha kirega, mille puhul me ei kaalutle ratsionaalselt. Lihtsalt teeme. Mõtted, ideed, unistused lendavad peas kõrgelt ja annavad sisemist sära. Kui vaid saaks, siis tahaks teha seda ja seda ja seda ka… Tahaks kirjutada luuletusi, küpsetada beseetorti, kududa kollaseid käpikuid, mängida lõkke ääres kitarri, joonistada loojuvat päikest, tantsida balletti, lahendada põnevaid võrrandeid, külvata lillherneid. Hea-tuju-tegemised, elamise ja loomise kirglikud kunstid. Kui vaid aeg seda kunsti ei kärbiks...
Pole midagi parata aga ka hea-tuju-tegemised konkureerivad piiratud ressursi pärast - aja pärast. Kirevat loomingusära meie sees on rohkem, kui seda jõuab meist välja ja saab reaalsuseks. Või ehk ongi see kirev loomingu ja soovide virr-varr reaalsus? See on meis olemas, me tajume seda ja selle najalt sünnivad toredad teod. Inspiratsiooni kaleidoskoop ei tekitaks üldse nii palju põnevust ja õhinat, kui see kanduks kiirelt ja mugavalt ja piiramatult füüsilisse maailma üle. Nii puisatbki kaleidsokoop vaid valitud hulgal värvilisi killukesi, mis on seemneks ilusatele hetkedele.
Leia see hetk ja unusta praktiline meel ning kasvõi taimesilte voolides-joonistades päästa kunst ja loovus endast välja. Taimesilt on taime visiitkaardiks uudistavatele võõrastele silmadele ja sinu ajameelseks kippuvale mälule. Tee suve ootamise aeg ilusaks nii endale kui oma armsatele taimedele.
Sina oled oma emotsioonide kunstnik!
Suure rõngaga aidavõtmete kimp puusal hoidsid meie esiemad ohjasid talumajapidamistes. Hoidsid leegi lees, toidu laual ja kodu korras. Hoidsid kodu. Lihtne väärikas rõngas sobib ka tänapäeva naise puusale püksi- või mantlitripi külge, võtmed on väiksemad aga väärtus pole kahanenud. Igati sümboolne ja tarvilik ese.
Naine on looja, kes paneb aluse soojale kodule, millele lisavad jooni ja värve kogu pere. Suure osa jaoks meist on kodutunne nii loomulik ja igapäevane, et seda ei kipu märkamagi. Kui sageli sa lähed magama mõeldes: "Nii tore on magada OMA voodis, oma soojas toas, oma kodus...". Kui tihti sa märkad, et on luksus seista kapi ees ja valida sinise, punase või hoopis kollase kleidi vahel. Kõik tundub nii loomulik... elementaarne ... kohustulik. See iseensestmõistetav kodutunne on tegelikult väärtus, mida tihti adutakse kas liiga hilja või ei hakatagi kunagi mõistma ja märkama. Ma loodan, et sina näed ja tunned seda juba praegu.
Kodu ei lõpe välisukse juures või aiaväraval.
Maasikatel Setumaa metsades on kodu lõhn, hingesoppi püütud päikeseloojangul Pärnu rannas on kodu soojus, kevadisel linnusädinal on kodu hääl, Tallinna kontorihoone koridorides askeldades või poes vorsti müües valdab kodune argirutiin. Teadmine, et oled vaba oma valikutes ja tõekspidamistes, annab kindlustunde. Me oleme rikkad, sest me elame vabal maal. See kõik on kodu. Igal ühel omamoodi ent ometi meil kõigil ühtemoodi.
Laenates värsiridu:
Kodu, see on rohkem veel,
kui sõna selgeks teeb.
Kodu see on headus,
mis meid paremateks teeb.
Vabadus ja kodutunne on habras aare, seda tuleb hinnata, hoida ja kaitsta. Kodu kaitsmine ei ole pelgalt militaarne aktiviteet. Oma kodu ja headust saab kaitsa igaüks - kes soojust luues ja hoides, kes turvalisust pakkudes aga ka füüsiliselt meie väärtusi ja tõekspidamisi kaitstes nii meie omal maal kui kaugemal.
Ilus oled kodumaa!
See lugu valmis koostöös ajakirja Kodu&Aed rubriigiga 'Naiselikud nõksud'. Vaata ajakirja veebruari numbrit.
Suur aitäh Mereväele ja miinijahtija 'Ugandi' meeskonnale!
See lugu valmis koostöös ajakirja Kodu&Aed rubriigiga 'Naiselikud nõksud'. Vaata lisaks ajakirja jaanuari numbrit.